Pošalji prijatelju

Vesti

26. 01. 2015

BRINE MEDIJSKA SLIKA SRBIJE

Poslanica u Evropskom parlamentu zadužena za medije Tanja Fajon upozorila je da je, kako istraživanja ukazuju, srpsko medijsko okruženje nepovoljno za rad novinara, o čemu govore brojni verbalni i fizički napadi na novinare, kao i činjenica da je sužen prostor za objektivno, profesionalno i kritičko izveštavanje.

U više navrata sam upozoravala na ovu pojavu i to me i dalje puno brine, navela za Danas potpredsednica Napredne alijanse socijalista i demokrata u Evropskom parlamentu zadužena za medije, odgovarajući na pitanje šta bi Beograd trebalo da učini kako bi se unapredila situacija u domenu medija.

Ona je istakla da se od Beograda očekuje kao prvo donošenje „primerenih i modernih zakona“ koji će se de facto i primenjivati i poštovati, a kao drugo odgovornost svih segmenata društva koji na ovakav ili onakav način utiču na medijsku sliku: dakle, vlasti, civilnog društva, nevladinog sektora, a naročito pravosudnih organa i nezavisnih institucija.

Pošto sam spomenula nezavisne institucije, koristim priliku i da izrazim zabrinutost zbog trenutnih događanja oko institucije srpskog ombudsmana i nadam se da će se situacija rešiti tako da ovaj organ, koji je jako bitan za nadzor nad poštovanjem ljudskih prava u jednoj zemlji, može da obavlja svoje dužnosti bez smetnji i u skladu sa zakonom, rekla je Fajon.

I nedavno predstavljena rezolucija EP o napretku Srbije na putu EU integracije upozorava na to, navela je ona i izrazila uverenje da će do njenog finalnog izdanja i glasanja formulacija kada su u pitanju mediji biti još stroža.

Upitana može li medijska situacija da utiče na otvaranje prvih poglavlja u pregovorima Srbije o članstvu u EU, Fajon je rekla da „u EP budnim okom pratimo razvoj događaja“, podsećajući da su naročito pažljivi kada je u pitanju medijska situacija.

U tom kontekstu, ocenjuje da se sloboda izražavanja i „zdravi“ mediji nalaze u samom vrhu evropskih vrednosti.

Kada govorimo o poglavljima 23 i 24 (pravosuđe, osnovna ljudska prava i pravda, sloboda i bezbednost) koja se tiču ljudskih prava, suzbijanja korupcije, bezbednosti, efikasnog sudstva i uopšte vladavine prava, to je sve, navela je Fajon, vezano za medije i slobodu izražavanja.

Stoga, smatram da stanje u medijima u Srbiji svakako utiče na otvaranje prvih poglavlja kao i na napredak države u evropskim integracijama uopšte, naglasila je Fajon, dodajući da se nada se da će se prvo poglavlje otvoriti što ranije u 2015. godini.

novinarka Spomenka Vlatković (FoNet), foto FoNet

Nema komentara.