Vesti
04. 08. 2015
NEMA POVRATKA U HRVATSKU
Komesarijat za izbeglice i migracije Srbije, povodom 20. godina od hrvatske "Oluje" i progona 200 hiljada Srba, zahvalio se međunarodnim organizacijama, donatorima i Delegaciji Evropske unije u Srbiji na uloženim sredstvima za poboljšanje života izbeglica i upozorio da Hrvatska ne rešava pitanja izbeglih i da je povratak zaustavljen.
Komesarijat u saopštenju ističe da se sutra navršava 20 godina od pogroma srpskog naroda koji je usledio hrvatskom vojno-policijskom akcijom „Oluja”. i da će parastos žrtvama „Oluje“ biti održan u crkvi Svetog Marka u Beogradu 5. avgusta u 11 sati.
U saopštenju se podseća da je u akciji hrvatske vojske, koja je započela 4. avgusta 1995., iz Hrvatske u Srbiju, za svega nekoliko dana, proterano je više od 200.000 Srba, a ubijeno je oko 2.500 ljudi.
Dvadeset godina nakon ovog tragičnog događaja oko 2.000 ljudi se još vodi kao nestalo.
I danas, nažalost, Srbija je zemlja sa produženim izbeglištvom. Od 610.000 izbeglih, koji su od 1991. godine utočište potražili u Republici Srbiji, 35.295 lica i dalje je u statusu izbeglice, od čega je 25.962 iz Hrvatske, kaže se u saopštenju.
Takođe, Hrvatska nije sprovela Ustavni zakon o pravima nacionalnih manjina, kojim se Srbima garantuje proporcionalna zastupljenost i zapošljavanje u organima državne uprave, policiji, pravosuđu i drugim javnim institucijama.
Nadležne institucije u Hrvatskoj ne procesuiraju pojedince i grupe koje šire govor mržnje, vode kampanju protiv srpskog jezika i pisma, podstiču nasilje prema Srbima, ili ih fizički napadaju.
Republika Hrvatska nije isplatila zaostale penzije, dinarsku i deviznu štednju. Treba pomenuti i da su svi postupci u vezi sa obnovom imovine i stambenim zbrinjavanjem bivših nosilaca oduzetih stanarskih prava u Hrvatskoj u zastoju, iako korisnici imaju validna rešenja o obnovi i stambenom zbrinjavanju.
Iz ovakvih postupaka se jasno vidi da su izbeglice usmerene isključivo na integraciju u Republici Srbiji, jer je proces povratka skoro zaustavljen.
Nema komentara.