Pošalji prijatelju

Vesti

01. 08. 2015

PROTIV KOSOVA U UNESKO

Ministarstvo kulture i informacija i Vlada Srbije odlučno se protive prijemu Kosova u Unesko, izjavio je danas u Milanu ministar kulture i informisanja Ivan Tasovac, u govoru na međunarodnoj konferenciji o promociji kulture, kao faktora dijaloga i razumevanja među narodima, kojoj prisustvuje i generalna sekretarka Unesko Irina Bokova.

Smatramo da bi takav potez, u ovom još veoma osetljivom političkom trenutku i u toku pregovora o normalizaciji odnosa, naneo veliku štetu samom procesu pomirenja, i samom kulturnom nasleđu, koje na Kosovu nije samo srpsko, nego je i evropsko i svetsko, naglasio je Tasovac.

Bio bih krajnje neiskren, ako ne bih sa vama podelio brigu povodom nedavno najavljene kampanje za prijem Kosova u Unesko, dodao je Tasovac na konferenciji, koju je u petak otvorio italijanski premijer Mateo Renci, uz učešće 80 stranih deleacija i oko 50 ministara kulture zemalja učesnica Ekspo Milano 2015 i članica EU.

On je ukazao da je Kosovo u februaru 2008.godine jednostrano proglasilo nezavisnost, koju još nije priznalo 89 punopravnih članica UN, ističući da Vlada Srbije aktivno radi na normalizaciji odnosa sa Prištinom, uz posredstvo partnera iz EU.

Pregovori nisu laki, ali od politike niko i ne očekuje da bude laka. Politika zahteva napor, strpljenje i dobru volju, ocenio je Tasovac na konferenciji, među čijim učesnicima je i čuveni italijanski pisac Umberto Eko.

I dan danas, srednjevekovni manastiri na Kosovu su opasani bodljikavom žicom, napomenuio je Tasovac i precizirao da ih čuvaju vojnici KFOR, kako bi se izbeglo njihovo nasilno razaranje, poput onog iz 2004. godine, o čemu je svedočio i sam Unesko.

Tasovac je mišljenja da bi, pre bilo kakvih ishitrenih poteza, trebalo pozvati novu ekspertsku misiju Uneska da dođe na Kosovo i utvrdi kakvo je danas ukupno stanje kulturne baštine.

Prema njegovim rečima, takva misija trebalo bi da utvrdi i oliko su stručne i kako organizovane službe koje se o njoj staraju, i da li su otklonjeni razlozi zbog kojih su u pasnosti Dečani, Pećka patrijaršija, Gračanica i Bogorodica jeviška, upisani na Listu svetske baštine.

Prema rečima Tasovca, politički proces pomirenja je mukotrpan i dugačak, dok je društveni proces pomirenja još duži i još zahtevniji.

Kultura mora biti dodirna tačka među narodima, čak i kada se oni politički ne slažu. Ali, da bi kultura mogla da ispuni svoju misiju, politika mora da poštuje međunarodne obaveze i dogovore, poručio je Tasovac.

novinar E.P. (FoNet), foto FoNet

Nema komentara.