Pošalji prijatelju

Vesti

02. 04. 2015

TUŽBA ZA GENOCID?

Poslanička grupa stranke Hašima Tačija (DPK) podnela je Skupštini Kosova zahtev za izglasavanje "Rezolucije o genocidu Srba nad Albancima tokom sukoba 1999. godine", pišu danas Večernje novosti.

Ovim dokumentom Tačijeva partija praktično najavljuje pokretanje spora protiv Beograda pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu.

"Skupština obavezuje Vladu Kosova da otpočne sve političke i pravne procese (domaće i međunarodne) koji se odnose na uspostavljanje pravde o genocidu i ratnim zločinima počinjenim od strane Srbije prema narodu i imovini Kosova i rasvetljavanje sudbine nestalih tokom 1999. godine", piše u predlogu DPK.

List navodi da ukoliko tekst dobije većinu u parlamentu, a izvesno je da hoće, nije isključeno čak i da Priština pokrene pitanje ratne odštete, o čemu je Tači govorio pre mesec dana.

Ovaj potez, u Beogradu je protumačen kao novo poturanje klipova u točkove briselskog dijaloga, dok predstavnici Liste "Srpska" Tačijev manevar razumeju kao poruku da njihov povratak u kosovske institucije nije poželjan.

Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je u utorak za Novosti da rezolucija o genocidu ne ide u prilog razgovorima u Briselu i da se o genocidu ne glasa, već da se o njemu sudi.

Zar neko stvarno misli da mi pod tim uslovima možemo da razgovaramo u Briselu?, pita se Dačić.

Potpredsednik Skupštine Kosova iz redova Srpske liste Jasmina Živković, rekla je za Novosti da rezolucija nema naročitu pravnu snagu, i da je, očigledno, do nje došlo zarad smirivanja unutrašnje političke situacije.

Ovo je pokušaj pravljenja ravnoteže zbog osnivanja Specijalnog suda. Rezolucija nije na dnevnom redu sednice koja se održava u četvrtak, ali na samom početku zasedanja može da se usvoji izmenjeni dnevni red i da ona tako dođe pred poslanike, rekla je Živković.

Rezolucije se usvajaju prostom većinom i za to nisu potrebni glasovi srpskih predstavnika.

Gradonačelnik Gračanice Vladeta Kostić smatra da je potez DPK loš signal, koji pokazuje da najviši predstavnici Vlade Kosova zapravo ne žele Srbe u institucijama jer se rezolucija podnosi u momentu kada se razgovara o povratku srpskih predstavnika u Vladu i parlament.

novinarka Spomenka Vlatković (FoNret), foto FoNet AP (arhiva)

Nema komentara.