Komentari i analize
06. 03. 2015
OBUSTAVITI "BEOGRAD NA VODI"!
Akademija arhitekture Srbije traži od izvršnih vlasti Srbije i Beograda hitno obustavljanje projekta "Beograd na vodi", uz napomenu da je ponižavajuće da maketa, kojoj se ne znaju ni autor, ni poreklo, bude glavna matrica razrade prostornog plana za najvredniji deo grada, umesto urbanističkog plana.
Akademija arhitekture Srbije ukazuje u Deklaraciji da su u procesu definisanja projekta "Beograda na vodi" veliku formalnu ulogu imali i dokumenta potpisivali diplomirani prostorni planeri, "struka koja u ovom slučaju neuspšeno pokušava da zameni urbaniste, jer je to nekome potrebno".
Izvršne vlasti Republike i Grada prinudile su sve, i stručnjake nameštenike i beogradske odbornike, na opasne izmene Generalnog urbanističkog plana i iz njega je izbačena najvažnija odrednica za tu lokaciju, navodi se u Deklaraciji.
Prekršen je član 89. Ustava Srbije, smatra Akademija arhitekture, koji jasno govori o kulturnom nasleđu i opštem interesu naroda i države, kao i niz zakona Srbije, međunarodnih povelja, konvencija, rezolucija, pravila i smernica usvojenih u Savetu Evrope o pravu na grad, koje je Srbija potpisala i ratifikovala.
Stručnjaci nekada veoma poštovanog Urbanističkog zavoda Beograda primorani su da po jednoj maketi, za dva meseca, urade nakaradan, isfabrikovan, profesionalno apsolutno neprihvatljiv i nepopravljiv plan i time prekrše sve etičke norme i profesionalne standarde, dodaje se u Deklaraciji.
Akadamija arhitekture napominje da se u tumačenju ideje "Beograd na vodi" nije pojavio nijedan stručnjak vrhunskog kredibiliteta kao zastupnik te ideje, već sve rade anonimne ličnosti, obrađivači, po nalozima iz političkih struktura ili iz inostranstva.
Da li se zna kako obezbediti 25 miliona kubika vode dnevno, kako 100 megavata nove instalisane snage električne energije? Kako izgraditi 40.000 parking, odnosno garažnih mesta, u ekstremno visokoh podzemnoj vodi? Da li se zna kako iz saobraćajnog grotla uredno odneti tri miliona kubnih metara iskopa, pita Akademija arhitekture.
Ružičasti Prostorni plan područja posebne namene, koji je donet, zapravo legalizuje najveću divlju gradnju na svetu.
"Beograd na vodi" je potpuni promašaj i nikakava naknadna upumpavanja navodnih korekcija ne mogu mu pomoći da zaživi načinom koji odgovara tehničkim zahtevima i potencijalu prostora u koji bi neko da ga useli, zaključuju arhitekte.
Akademiju arhitekture Strbije čini 40 članova, među kojima je 17 profesora Univerziteta, koji su u proteklh 60 godina planirali, projektovali i gradili u Beogradu, Srbiji i širom sveta.
Nema komentara.