Pošalji prijatelju

Komentari i analize

05. 06. 2015

VASILIĆ:ZALUTALI U PRAVOSUĐE

Članica Saveta Vlade Srbije za borbu protiv korupcije Jelisaveta Vasilić izjavila je danas da svaka vlast pravi pravosuđe po sopstvenoj meri i da pravosuđe propada onoliko koliko izvršna vlast to hoće, ali je pitanje šta u takvoj situaciji onda rade sudije.

Vasilić je, u debati nedeljnika Vreme i Misije Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju(OEBS) o pravosuđu i ustavnim promenama, podsetila da je Savet napisao izveštaje o pravosuđu 2011, 2014. i dopunu drugog izveštaja i nije bilo nikakve reakcije.

Koliko će vlast imati uticaja na pravosuđe zavisi od ljudi u pravosuđu. Bila sam sudija 30 godina i nikada nije bilo gore, ocenila je Vasilić i upitala kako sudije mirno posmatraju da je Visoki savet sudstva "produžena ruka izvršne vlasti".

Kako sudije ne reaguju na tvrdnje Visokog saveta sudstva da nema pritiska na sudije, a sam sudija u postupku protiv Miroslava Miškovića kaže da trpi pritiske, upitala je ona.

Ako političari najavljuju hapšenja, ako premijer kaže da je neko kriv, gde su tu sudije koje treba da donesu odluku da li je neko kriv ili nije, naglasila je Vasilić.

Vasilić je istakla i da je sudijama pet meseci, zbog opravdanog štrajka advokata, bilo oduzeto pravo na rad, a niko od njih nije rekao "ej ministre, ej premijeru hoćemo da radimo".

Prema njenim rečima, ruši se i autoritet tužilaštva, time što ministri ne daju dokumenta nezavisnim regulatornim telima.

Tu mislim na aferu "brat premijera" i "helikopter", rekla je Vasilić.

Zašto sudije to dozvoljavaju? Narod bi rekao da imaju putera na glavi, a ja kažem da ne rade dobro i da su mnogi zalutali u pravosuđe. To je naš problem, zaključila je Vasilić.

Zamenik šefa Misije OEBS Majkl Ujehara ocenio je da je ustav najvažniji akt države, koji određuje funkcionisanje države, prava građana i način njihovog ostvarivanja.

Ustavne promene su povezane sa opštim reformama u Srbiji i sveobuhvatne promene počinju revizijom ustava, ocenio je Ujehara.

Tanasije Marinković sa Pravnog fakulteta ocenio je da nema vladavine prava bez dostojnog, osposobljenog i nezavisnog sudstva.

Marinković je ukazao i da će članstvo u EU dovesti do korenitih promena u nacionalnom ustavno-pravnom sistemu zbog čega su od izuzetne važnosti pregovaračka poglavlja 23 i 24.

Nedeljnik Vreme, kao jedan od organizatora debate "Pravosuđe, ustavne promene, ustavne garancije i prava građana", saopštio je da su na debatu bili pozvani predstavnici Ministarstva pravde i Ustavnog suda Srbije, ali se oni nisu odazvali pozivu.

novinarka Ivana Šanjević (FoNet), foto Emil Čonkić (Blic)

Nema komentara.