Pošalji prijatelju

Komentari i analize

30. 05. 2015

SVE TEŽI POLOŽAJ NOVINARA

Predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS) Vukašin Obradović izjavio je da danas novinari u Srbiji žive lošije i rade u težim uslovima nego pre godinu dana, a izloženi su pritiscima i politike i poslodavaca.

Pritisnuti egzistencijalnim problemima budimo se svakog dana sa strahom da li ćemo zadržati radno mesto, rekao je Obradović, koji je na godišnjoj Skupštini NUNS podneo Izveštaj o radu tog udruženja u periodu april 2014 - maj 2015. godine.

On je ocenio da se i u tom periodu nastavilo "srozavanje ugleda novinarske profesije" i istakao da je položaj novinara sve teži, kao i da je opšta medijska slika u Srbiji danas gora nego pre godinu dana.

Govoreći o bezbednosti novinara, Obradović je naveo da je, prema podacima NUNS, u 2014. bilo 23 napada na novinare, od čega 12 fizičkih nasrtaja, dok je u prvih pet meseci ove godine bilo 15 prijavljenih napada.

Uprkos obećanjima MUP i formiranja specijalnog istražnog tima i dalje je nepoznato ko je mučki prebio urednika FoNeta Davora Pašalića, rekao je Obradović i dodao da ostaju nerasvetljeni i zločini u kojima su stradali Dada Vujasinović i Miroslav Pantić.

Obradović je istakao da su u ovom periodu zabeležene pojave koje su uticale da se pogoršava generalna ocena o stanju medijskih sloboda i sloboda izražavanja i podsetio na izveštaje Evropske komisije i više međunarodnih organizacija.

Često je isticano da se sužava prostor za kritički dijalog u medijima, rekao je Obradović i podsetio da je ukinuta emisija "Utisak nedelje", a autocenzura postaje sve ozbiljniji problem.

On je naglasio da je tabloidizacija veoma uočljiv problem srpske medijske scene, jer je "aktuelna vlast od tablioda učinila efikasno sredstvo za anesteziju kritičkog dijaloga u Srbiji".

Obradović je ocenio i da je u Srbiji danas prisutna dominacija jednoumlja u medijima.

U ovom trenutku je veoma teško, istakao je Obradović, donositi konačne sudove kada je u pitanju privatizacija medija, jer će prvi rezultati moći da se vide posle 1. jula.

Za NUNS je, dodao je, važno da opstane što veći broj medija i da novi vlasnici podignu opšti kvalitet informisanja, ali i da poštuju sva prava zaposlenih.

novinarka Leposava Čolić (FoNet), foto Dragan Abntonić (FoNet)

Nema komentara.